شمال کشور بدون شک یکی از محبوب‌ترین مناطقی است که مردم برای سفر و عوض کردن آب و هوا انتخاب می‌کنند. هم نشینی طبیعت سبز و بکر با سواحلی زیبا تبدیل به خطه‌ای شده است که مردم از سراسر کشور را به طرف خود می‌کشد و آن‌ها را برای مدتی از استرس‌های روزانه جدا می‌کند.

بنابراین این حجم از توجه به این منطقه باعث شده است که سرمایه گذاری در شمال به یک انتخاب مناسب برای سرمایه‌گذاران تبدیل شود. یکی از مهم‌ترین سرمایه گذاری ‌ها در این منطقه از کشور، مربوط به خرید زمین در شمال و ساخت و ساز انبوه و در نهایت فروش ویلا در شمال است. بر اساس موقعیت مکانی، ویلا در شمال کشور به ویلا کوهستانی، جنگلی و ساحلی تقسیم می‌شود. از نظر طراحی نیز هر کدام از این ویلا ها بخش بندی می‌شوند و به طور کلی خریداران برای خرید ویلا در شمال با یک پکیج متنوع روبرو هستند.

در این مقاله قصد داریم انواع ویلا در شمال از نظر ساخت را بررسی کنیم که چنانچه قصد خرید و سرمایه گذاری و یا حتی خرید ویلا باغ در شمال را دارید، با چند و چون کار و سازه‌های مختلف ویلا در شمال کشور آشنا شوید.

به طور کلی انواع ویلا در شمال از نظر ساخت به 4 نوع تقسیم می‌شود که هر کدام با توجه به مساحت و موقعیت دارای مزایای منحصر بفرد خود می‌باشد. البته افزایش قیمت فروش زمین در شمال نیز باعث شده است تا شخصی که قصد سرمایه گذاری و خرید زمین در شمال جهت ساخت ویلا را دارد، از فضایی که در اختیار دارد به بهترین شکل استفاده کند و ساده‌تر بگویم بیشترین استفاده را از فضای موجود داشته باشد.

 

ویلای فلت (همکف)

بیشتر ویلا ها در شمال کشور به شکل و ساختار فلت می‌باشد. در واقع ویلای فلت قدیمی‌ترین شکل از ساخت ویلا در شمال کشور است. همانطور که از اسمش مشخص است این مدل ویلا اختلاف سطح کمی نسبت به زمین دارد و این اختلاف نهایتا به یک متر می‌رسد. یک ویلا با طراحی نه چندان پیچیده که در یک طبقه ساخته می‌شود و دارای یک سقف می‌باشد. متراژ معمول ویلای فلت بین 80 تا 150 متر است و دارای دو یا سه خواب می‌باشد.

همانطور که گفته شد با توجه به افزایش قیمت فروش زمین در شمال مالکان ویلای فلت در حال تبدیل ویلای خود به دوبلکس و تریبلکس هستند، چون هم مدرن‌تر هستند و هم نمای جذاب‌تری دارند. البته همچنان طرح فلت بیشترین سهم را در ساخت و ساز ویلا در شمال کشور را دارد و برای سازنده و مخصوصا خریدار صرف هزینه کمتری را شامل می‌شود.

ویلا فلت یا همکف

 

ویلای نیم پیلوت

تفاوت ویلای نیم پیلوت با فلت در اضافه شدن یک نیم طبقه است. در نیم پیلوت معمولا یک نیم طبقه به عنوان اتاق خواب استفاده می‌شود که با یک راه پله به طبقه اول و اصلی متصل می‌شود. با توجه به اختلاف سطح، فضای داخل و نمای بیرونی زیباتر از فلت است. در این نوع از ساخت ویلا، که زیر مجموعه دوبلکس است، اتاق خواب در سطحی بالا قرار می‌گیرد و از فضای زیرین این سطح به عنوان پارکینگ، انبار و یا موتورخانه استفاده می‌شود. ویلای نیم پیلوت در اختلاف سطح و طبقات چیزی در بین فلت و دوبلکس می‌باشد و از نظر قیمت نیز از فلت گران‌تر و از ویلای دوبلکس ارزانتر است.

 

ویلای دوبلکس

به محبوب‌ترین، مورد پسندترین و پرفروش‌ترین مدل از انواع  ویلا در شمال از نظر ساخت، رسیدیم که به ویلای دوبلکس معروف است. در طراحی دوبلکس با ویلایی که دارای دو طبقه مجزا که با راه پله بهم متصل می‌شوند، روبرو هستیم. ویلای دوبلکس در واقع در دو سطح ساخته شده است که با توجه به فضا و مساحت زمین امکان استفاده و بهره برداری بیشتری را نسبت به ویلای فلت و نیم پیلوت به خریدار و سازنده می‌دهد. ویلای دوبلکس محبوب‌ترین گزینه برای خرید ویلا در شمال است.

ویلای لوکس در شمال

طراحی و جنس راه پله در زیباتر کردن فضای داخلی ویلا بسیار اهمیت دارد. راه پله های نیم دایره، مارپیچ، گرد، سه طرفه، چوبی و سنگی با توجه به مساحت زمین و البته سلیقه سازنده می‌تواند باعث جذابیت بیشتر فضای داخلی ویلا شود.

 

در ویلای دوبلکس معمولا نشیمن و آشپزخانه و مکان‌های پر رفت و آمد در طبقه پایین و اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی که فضای خلوت‌تری از نظر رفت و آمد هستند، در طبقه بالای قرار می‌گیرند. دو طراحی «عملکرد گرایی» یا «فرم گرایی» در ساخت ویلای دوبلکس نیز مدنظر قرار می‌گیرد. در طراحی عملکرد گرایی طراحی تمامی بخش‌های ویلا بر اساس لابی انجام و از یکدیگر جدا می‌شوند، در واقع  لابی( نشیمن با سقفی بلند) به عنوان هسته مرکزی در این نوع طراحی است و دسترسی به تمام نقاط ویلا از طریق آن خواهد بود. در طراحی فرم گرایی لزومی به استفاده از لابیِ در ورودی، نخواهد بود و با توجه به سلیقه کارفرما و ایده آل های مدرن، ویلا طراحی و ساخته می‌شود. لازم به ذکر است که از فضای زیر دوبلکس معمولا به عنوان پارکینگ و انباری استفاده می‌شود. ویلای دوبلکس در زمینه فروش ویلا در شمال نسبت به ویلای فلت و نیم پیلوت گران‌تر و البته چه در نمای بیرونی و چه فضا و دکوراسیون داخلی، نیز دارای زیبایی و جذابیت بیشتری است.

 

ویلای تریپلکس

ویلای تریپلکس که مدرن‌ترین نوع ویلا است، یکی دیگر از انواع ویلا در شمال از نظر ساخت است که با 3 طبقه مجزا در یک واحد طراحی شده است. ویلای تریپلکس با ارتفاع بیشتر نسبت به ویلاهای قبلی، چشم اندازی شگفت انگیز را در اختیار شما قرار می‌دهد. دیدن مناظر جنگلی یا ساحلی در یک ویلای تریپلکس بسیار دلچسب‌تر و جذاب‌تر خواهد بود.

ویلای فلت

امکانات رفاهی در ویلای تریپلکس بسیار بیشتر از بقیه ویلا ها خواهد بود و مناسب خانواده و جمع‌های پرجمعیت است. فراموش نکنید که ویلای تریپلکس نسبت به 3 مدل ویلای قبلی که در موردشان صحبت شد، از نظر قیمت گران‌تر است. ویلا های تریبلکس انتخاب فوق‌العاده‌ای برا کسانی است که قصد خرید ویلا لاکچری در شمال را دارند.

 

در پایان باید این نکته اشاره کرد که روز به روز در طراحی ویلا، محوطه سازی، نمای بیرونی و دکوراسیون داخلی و با توجه به ایده‌آل‌های جهانی و مدرن، تغییرات رخ می‌دهد. با توجه به قدرت و کشش شمال کشور در جذب گردشگر، سرمایه گذاری در شمال در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش ویلا می‌تواند یک گزینه مناسب و مطمئن باشد.