ساخت و ساز ویلا در شمال

با حضور سیل عظیمی از گردشگران در آخر هفته ها و یا مناسبت ها و تعطیلات پایان سال در مناطق خوش آب و هوای شمال کشور، سبب به فکر انداختن قشر سرمایه گذار و انبوه ساز، جهت ساخت و ساز ملک و ویلا سازی در این منطقه شد. از این رو در حدود یک دهه ی اخیر شاهد ساخت و ساز ویلا در مناطق سر سبز و رو به دریای شمال بوده ایم. از این رو خرید و فروش ویلا در مناطق شمالی سبب شده است که جمع کثیری از مردم با داشتن حداقل سرمایه به این مناطق آمده و سرمایه خود را در ویلا سازی ذخیره کنند.

بنابراین در چند سال اخیر، زمین در منطقه شمال کشور رشد و رونق قابل توجهی نموده است. از این رو با ساخت و ساز ویلا نیز، خرید و فروش در شمال بسیار افزایش یافته است. 

 

ویلا سازی تحت تاثیر خرید و فروش ویلا

در چند سال اخیر افزایش بی رویه ی قیمت مسکن به شدت روند ویلا سازی را تحت تاثیر قرار داده است. از این رو قشر سرمایه گذار و انبوه ساز به شکل بی سابقه ای به ساخت و ساز ویلا سازی در مناطق شمالی کشور پرداخته اند. بنابراین در دوره ای ما شاهد عرضه بیش از حد ویلا در مناطق مختلف شمالی کشور از مازندران تا خطه سر سبز گیلان بوده ایم، به گونه ای که عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است.

اما آنچه که در چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم، وضعیت و جو بد اقتصادی، سبب راکد ماندن بازار معاملات ملکی شده است. این وضعیت تاثیر مستقیمی بر خرید و فروش ویلا در مناطق شمالی کشور و حتی دیگر نقاط کشور گذاشته است.

ویلا سازی در شمالویلا سازی در شمال

 

رکود در بازار مسکن در چند سال اخیر بی سابقه بوده و سبب شده است که سرمایه گذاران و صاحبان ویلا، در زمینه خرید و فروش ویلا به شیوه خرید و فروش اقساطی وارد معامله با خریداران واقعی شوند.

شرایط رکود مسکن، انبوه سازان و سرمایه گذاران را بسیار تحت فشار قرار داده است. به طوری که بررسی آگهی های خرید و فروش ویلا و یا ملک در مناطق شمالی، حکایت از آن دارد که فروشندگان از آپشن هایی برای خرید و فروش ویلای خود در نظر گرفته اند. مانند دریافت مبالغی حدود 100 الی 200 میلیون تومان در ابتدای قرارداد و مابقی مبلغ نیز به صورت اقساط 6 الی 12 ماهه می باشد.

باید اذعان نمود که از دلایل اصلی رکود معاملات مسکن در مناطق شمالی کشور، کاهش تقاضای مسکن نسبت به عرضه آن بوده است. البته ناگفته نماند که علاوه بر وضعیت ناگوار اقتصادی، یکی از دلایل اصلی کاهش تقاضا، قیمت بالای ویلا هم دخیل می باشد. همانطور که می دانید نرخ ویلا، تابعی از مصالح و تجهیزات با درجه بندی ها و کیفیت های مختلف می باشد. از این رو امکان خرید ویلا برای افرادی از قشر متوسط که درآمد متوسطی دارند، امکان پذیر نمی باشد. از این رو شاهد بازدهی مسکن به صورت رکودی می باشیم.

بنابراین در جمع بندی کلی می بایست گفت: اگرچه در چند دهه اخیر هجوم انبوه گردشگران ، بخش سرمایه گذار را ترغیب به ساخت و ساز ویلا در شمال انداخت اما به علت عدم و یا نبود توازن و هماهنگی میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن ، رکود خرید و فروش نیز به بخش ویلا سازی سرایت نمود. بنابراین با آنکه مالکان در خرید و یا فروش ویلا، متواضع گشته اند و با قیمت مناسب تر و با شرایط خاصی نظیر اقساطی، ویلاهای خود را  به معرض فروش گذاشته اند. اما آنچه شاهد آن در بازار معاملات مسکن هستیم، هنوز عرضه بر تقاضا پیشی دارد و رکود مسکن بر بازار معاملات ملکی همچنان می تازد.

ساخت و ساز ویلا در شمالساخت و ساز ویلا در شمال

 

مقالات پیشنهادی " طهران ویلا" :

 

انواع ویلا در شمال از نظر ساخت

انواع سند که در خرید ویلا یا خرید زمین در شمال بایست به آن دقت کنید

آشنایی با روستاهای آمل و خرید ویلا در آمل