در سال های گذشته نحوه معاملات ملکی به منظور خرید ویلا در شمال یا خرید زمین در شمال بدین صورت بود که ابتدا خریدار و فروشنده با هم آشنا می شدند، حالا یا از طریق بنگاه و یا به نحو دیگری، سپس خریدار و فروشنده با هم به توافق می رسیدند و به بنگاه می رفتند و یک قولنامه دستی می نوشتند و امضا می کردند. بدین ترتیب اطلاعات مربوط در هیچ پایگاهی ثبت نمی شدند.

در آن سالها نظارت لازم بر روی معاملات نبود و همین امر سبب شده بود تا افراد سودجو، از موقعیت سوء استفاده کنند و یک ملک را به چندین نفر بفروشند. در این شرایط تنها خریدار بود که متضرر می شد و هیچ راهی هم برای پیگیری و حتی پیشگیری نداشت.

در این شرایط دولت به فکر ایجاد راه حلی برای این مشکل افتاد و در سال ۱۳۸۷، سامانه ای هوشمند برای ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور پایه ریزی نمود.

سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور که TMIS خوانده می شود، به منظور شفاف سازی اطلاعات معاملات املاک ایران و ساماندهی امور مسکن و اتصال معمالات با سایر سامانه ها، آذر ۱۳۸۷ راه اندازی شد. در این سامانه، استعلام کد رهگیری معاملات مسکن، اطلاعات مشاورین مجاز در ۳۱ استان کشور، تعرفه خدمات املاکی ها، دستورالعمل ها، فرم‌های ثبت نام و درخواست صدور گواهی الکترونیکی در دسترس است.

 مشاور املا

بیشتر بخوانید: مسائل حقوقی موجود در خرید و فروش ملک

 

 

کد رهگیری ملک چیست؟

کد رهگیری شماره ای 13 رقمی است که شامل اطلاعاتی از قبیل آدرس ملک، نام و آدرس خریدار و فروشنده یا مستاجر است و در مبایعه نامه به صورت هولوگرام درج می شود. قبل از کد رهگیری، معاملات خرید و فروش قابل پیگیری نبود و خریداران از معامله های پیشین اطلاعی نداشتند. با استفاده از کد رهگیری می توان آمار دقیقی از قیمت ملک، تعداد دفعات خرید و فروش ملک و میزان معاملات بازار اطلاع دقیقی به دست آورد. در ثبت کد رهگیری اطلاعات و مشخصات ملک به صورت آنلاین و اینترنتی وارد و ثبت می شود. خریدار یا مستاجر می تواند با داشتن کد رهگیری مشکلات خود را از طریق این سامانه یا مراجع قانونی به سهولت پیگیری نماید.

 

نحوه دریافت کد رهگیری هنگام معامله ویلا و زمین در شمال:

مدارک هویتی مانند کارت ملی هوشمند و مدارک مالکیت آن در اختیار مشاور املاک قرار می گیرد. هر طرف معامله نیز یک شاهد برای ثبت قرارداد باید به همراه داشته باشند که مدارک شناسایی آنها نیز باید موجود باشد.

پس از تکمیل فرم پیش نویس قرارداد، مشاور املاک اطلاعات این فرم را در سامانه وارد می کند. پس از تایید اطلاعات قرارداد باید سه نسخه از قرارداد پرینت گرفته شود و طرفین معامله و مشاور املاک وجود داشته باشد.

بالای صفحه قرار داد یک بارکد دو بعدی وجود دارد که تمامی مشخصات معامله مانند آدرس دقیق ملک و اطلاعات هویتی طرفین با استفاده از بارکد خوان بر روی آن قابل مطالعه است.

 استعلام کد رهگیری

بیشتر بخوانید: مراحل چگونگی اخذ سند مالکیت ویلا

 

 

نحوه استعلام کد رهگیری املاک در شمال:

  • به سایت ایران املاک مراجعه کرده و از بخش خدمات منوی بالای صفحه، گزینه “استعلام کد رهگیری” را انتخاب کنید. پس از وارد کردن کد ملی، کد رهگیری قرارداد خود و کد امنیتی تصویر، دکمه جستجو را زده و از کد رهگیری خود استعلام بگیرید.
  • شما می‌توانید با ارسال کد ملی و کد رهگیری به شماره ۱۱۰۲۰۳۰۰۱ به صورت کدملی#کد رهگیری قرارداد، از جزئیات قرارداد مطلع شوید. فقط دقت داشته باشید که عدد اول باید کد ملی و عدد دوم کد رهگیری باشد.

در صورت فراموشی یا گم کردن کد رهگیری ملک می‌توانید با مراجعه به همان دفتر املاک یا دادن اطلاعات قرارداد به اتحادیه مشاورین، کد رهگیری خود را بازیابی کنید.

 

 

علت اهمیت گرفتن کد رهگیری املاک در شمال:

مهم‌ترین مزیت دریافت کد رهگیری این است که بعد از ثبت قرارداد و دریافت کد رهگیری به دلیل مجهز بودن مبایعه‌نامه به کد رهگیری فروشنده ملک نمی‌تواند ملک را به چندین نفر بفروشد. زیرا به محض ثبت اطلاعات ملک در سامانه و صدور کد رهگیری تمام آژانس های املاکی که به این سامانه متصل هستند می‌توانند متوجه شوند که ابن ملک قبلا به فروش رفته یا اجاره داده شده است.

پس همه مبایعه‌نامه‌ها یا اجاره‌نامه‌هایی که دارای کد رهگیری هستند را می‌توان مورد بررسی قرار داد و درصورت بروز هرگونه مشکل، به‌راحتی آن را در مراجع قانونی پیگیری کرد. همچنین می‌توانید وضعیت ملک را در طرح‌های شهرداری مورد بررسی قرار دهید تا با اطمینان خاطر بیشتری معامله‌ را انجام دهید.

گاها به دلایلی مانند افزایش قیمت ملک فروشنده درخواست پول بیشتر در هنگام انتقال سند در دفترخانه و یا فسخ قرارداد را دارد اما با داشتن کد رهگیری فروشنده به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند معامله را فسخ و یا پول بیشتری طلب کند. یا در صورتی که در دریافت مبلغ معامله با مشکل مواجه شوید به وسیله کد رهگیری می‌توانید موضوع را پیگیری کنید.

 کد رهگیری برای املاک

بیشتر بخوانید: انواع سند که در خرید ویلا یا خرید زمین در شمال بایست به آن دقت کنید

 

 

آیا قولنامه که به صورت دستی نوشته شده بدون کد رهگیری اعتبار دارد؟

قولنامه با کد رهگیری الزامی و تضمین امنیت معامله و سرمایه شماست. اگر کسی می گوید قولنامه با کد رهگیری الزامی نیست ایشان از قوانین صنفی مشاورین املاک آگاهی کافی ندارد و یا تا به حال از ایشان به خاطر (عدم ثبت قرار داد سیستمی قولنامه با کد رهگیری ) در اتحادیه املاک شکایت نشده است. در بعضی از موارد مشاورین املاک قرار داد دستی تنظیم کرده و این قرار داد امضاء و اثر انگشت طرفین قرار داد را ثبت می کند و بعد بر اساس وظیفه اصلی قولنامه را سیستمی و کد رهگیری دریافت می کند حالا قولنامه سیستمی امضاء ندارد ولی معمولا مشاور املاک این قرار داد رو با قرار داد دستی که امضاء دارد پیوست می کند.

 

قولنامه دست نویس با رعایت نکات زیر می تواند در مراجع قانونی قابل قبول باشد و عدم رعایت این نکات برای طرفین قرار داد و مشاور املاک باعث مشکلات زیادی می شود:

1- در هنگام تنظیم قولنامه از یک خودکار با یک رنگ استفاده شود و دست خط ها هم یکی باشد و زمان نوشتن قرار داد و امضا طرفین بیشتر از یک هفته نباشد تا احتمال ادعای دستکاری قولنامه وجود نداشته باشد ( نکته مهم هیچ وقت در متن قولنامه که قبلا نگارش شده است متن اضافه نکنید مثلا قرار اجاره خانه که دوباره می خواهد تمدید کند رو هم دوبار در یک برگه اجاره نامه جدید تنظیم کنید و در قرار داد قبلی دست نبرید که فردا محکوم نشوید)

2- تمام تاریخ مثل تاریج نوشتن تاریخ توافق و تاریخ تحویل ملک حتما در همان روز قولنامه نوشته شود.

3- مشخصات طرفین حتما دقیق نوشته شود و مهم که ادرس طرفین و شماره تماس هم دقیق باشد تا در صورت بروز مشکات ابلاغیه به ادرس دقیق ارسال شود طرف مقابل نتولند رای غیابی دریافت کند.

3- ادرس دقیق ملک و مشخصات دقیق در قولنامه بنویسید مثلا (در بسیاری از املاک مشاهد میشود که فرق بین اعیان و عرصه در متن نگارش قولنامه رعایت نمی شود مثل خانه ویلای با 125 متر زمین و 90 متر ساختمان را باید به این صورت در قرار داد نگارش کرد  90 متر اعیان در بخش متن مربوطه اعیان و125  متر عرصه زمین در بخش متن مربوطه ولی بسیاری از قولنامه در هر دوی این بخش متن های متراژ کل زمین رو می نویسند)

4- نگارش مبلغ 10 تا 20 درصد قیمت کل ملک به عنوان وجه التزام و یا پشیمانی ملک +وجه التزام روز شما در صورتی که به مشکل خوردید و روند قضایی طی شده هزینه اتلاف وقت و کاهش ارزش سرمایه( مثلا 8 ماه روند قضایی طول کشید) +حق کمیسیون در صورت پشیمانی هر طرف قرار داد تا اتمام کامل پرداخت ها و تحویل ملک و تنظیم سند و..

5- نحوه امضاء و اثر انگشت حتما از دو طرف قرار داد و درصورتی بی سواد یا معلولیت دارد و یا کهولت سن دارد و... حتما با ذکر توضیحات و الزام حضور شاهد درجه یک قرار داد تنظیم کنید.

6- تمام قولنامه چه باک درهگیری و چه دستی از نظر قانون مداراک عادی هستند و برای معتبر شده و اسباط به عنوان عدله محکه پسند و حقانیت باید دو شاهد این متن قرار داد ها را امضا کنند البته همیشه سعی کنید کد ملی شاهدین و یا نام و نام خانوادگی در متن قرار داد بنویسند.

7- بعد نوبت امضاء مشاور املاک است چرا که امضاء مشاور املاک از مهر او معتبر است و بعد مهر بزند.

8- حتما در تمام قرار داد ها کپی مدارک و اسناد مالکیت ملک و مداراک هویتی طرفین و مدارک مالی رو به رویت و تایید و تصدیق طرفین قرار داد برسانید.

9- بعد که قولنامه کامل کردید حتما در زمان تحویل به طرفین بابت قولنامه از طرفین رسید قولنامه دریافت کنید.

10- البته همیشه بهترین کار مراجع به مشاورین املاک با علم و تجربه و تخصصی کافی است.

 

 دریافت کد رهگیری

 

دردسر کمتر با انتخاب مشاور املاک مطمئن

آمار به دست آمده از میزان جرایم کلاهبرداری در زمینه معاملات ملکی، نشان می‌دهد، بسیاری از معاملات مغشوش و مخدوش منجر به ایجاد شرایط مساعد برای کلاهبرداری می‌شود. این اتفاق غالبا در بنگاه های املاکی که پروانه کسب ندارند و کد رهگیری از اتحادیه نگرفته‌اند انجام می‌شود!

مشاوران حقوقی طهران ویلا، در اکثر مقالات، به شما هموطنان توصیه می کند، قبل از هر گونه معامله در حوزه بازار مسکن، با یک وکیل، یا مشاور متخصص در این حوزه، مشورت کنید، تا جلوی مشکلات و سوء استفاده های احتمالی را بگیرند، زیرا بسیاری از پرونده های موجود در دادگاه ها، حاکی از کلاهبرداری و عدم اطلاع کافی، بوده است.

بنابراین چنانچه قصد خرید ویلا در شمال اعم از  ویلا ساحلی، ویلا جنگلی، ویلا فلت، ویلا نیم پیلوت و... یا خرید زمین در شمال و هر گونه معامله ای دارید، می توانید به مشاوران طهران ویلا اعتماد کنید.

مدیران املاک طهران ویلا اعتقاد بر این دارند که فروش، تعهد است. یک تعهد کاری و اخلاقی توام با صداقت

 

فروش پروسه ای طولانی از اولین ارتباط مشتری تا به مالکیت رساندن.

 

این مسئولیت پذیری در مدیران مجموعه، سرلوحه کاری تمام کارشناسان و مشاوران این تیم مجرب، بعنوان رزومه درخشان کاریشان شده است.

http://tehranvilaa.com/buy-villa